Președinte

“Imi doresc un PDL lider al dreptei romanesti, un PDL catalizator. Un partid care este capabil sa anime si sa inspire fortele politice ale dreptei si energia societatii romanesti. Dar nu putem obtine nimic fara munca. PDL a ramas singurul partid important de centru dreapta din Romania si are un singur adversar politic, stanga socialista, condusa de Victor Ponta si Crin Antonescu, personaje care dovedesc ca principalul lor scop este acela de a acapara statul si a restaura un regim strain de valorile unei democratii autentice.”

Vasile Blaga – 30 iunie 2012

 

Vasile Blaga

Experienta profesionala

23 decembrie 2009 – 27 septembrie 2010 : Ministru al Administratiei si Internelor;
1 octombrie 2009 – 22 decembrie 2009 : interimar Viceprim-ministru, ministru al Administratiei si Internelor;
2008 – 2009 : Ministrul Dezvoltarii Regionale si Locuintei;
2004 – 2007 : Ministrul Administratiei si Internelor;
2004 – 21–29 decembrie : Consilier prezidential pe probleme de aparare, securitate si siguranta nationala, sef al Departamentului Securitatii Nationale al Administratiei Prezidentiale;
2000 – 2004 : Expert parlamentar;
1993 – 1996 : Director general la Directia Regionala Vamala Oradea;
1991 – 1993 : Prefect al Judetului Bihor;
1981 – 1990 : Diverse functii ca inginer; director comercial al Intreprinderii Mecanice Hiperion din orasul Stei, judetul Bihor;

Educatie si formare
Studii
1981 : Facultatea de Mecanica – Institutul Politehnic “Traian Vuia”, Timisoara.
Specializari
1999 : Colegiul National de Aparare, seria a VIII-a
1994 -1995 : Cursuri de specializare in domeniul vamal in Austria si Germania

Experienta politica
30 iunie 2012 – prezent: Presedinte al PDL
noiembrie 2011 – iulie 2012 – Presedinte al Senatului
2004 – prezent : Senator de Bucuresti;
2008 – 2011 : Secretar general al PDL;
2005 – 2008 : Secretar general al BPN PD;
2001 – 2004 : Vicepresedinte PD, presedinte BPMB;
1997 – 2001 : Secretar general al PD;
1996 – 2000 : Senator de Bihor, ales pe listele PD;
1991 : Membru fondator al Partidului Democrat; presedinte al Organizatiei Judetene Bihor a PD (1991-1997);
1990 : Presedinte al CFSN (Consiliul Frontului Salvarii Nationale) Stei si vicepresedinte al CFSN Bihor;
1990 – 1992 : Deputat de Bihor, ales pe listele Frontului Salvarii Nationale;